Community

Our people doing great things

Other Community topics: Events, Indigenous affairs, Organisations, People,

2011 Townsville Vibe Alive Winners

Here are the winners from the 2011 Townsville Vibe Alive festival held June1-2, 2011.

GOOD VIBRATIONS

JUNIOR GOOD VIBRATIONS
PRESENTERJuanita Duncan
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdSuperstarsVincent SS
3rdSnakesToobanna SS
3rdGenesisShalom Christian College
2ndJumboonsGarbutt SS
1stDolphinsSt Michael’s Palm Island
MIDS GOOD VIBRATIONS
PRESENTERSteve Smith-Ince
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdMutarneeBambaroo and Mutarnee SS
2ndTeam YugalaCharters Towers
1stTeam Yugan (Rain)Charters Towers
HIGHS GOOD VIBRATIONS
PRESENTERCasey Donovan
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdMiloAyr SHS
2ndMurray RipsAyr SHS
1stKirwan High Junior BoysKirwan SHS
SENIOR GOOD VIBRATIONS
PRESENTERDizzy Doolan
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdHappy ChappiesSt Patricks Townsville
2ndGowriest Theresas Abergowrie
equal 1stShalom 5Shalom Christian College
equal 1stBMCAyr State High School

PAINT IT UP RIBBONS

JUNIOR PAINT IT UP
PRESENTERKevin Kropinyeri
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdKirwan RedKirwan SS
2ndJumboonsGarbutt SS
1stBwgcolman TurtlesBwgcolman Community School
MIDS PAINT IT UP
PRESENTERNigel Westlake
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdRassmussen Team 5Rassmussen State School
2ndBambarooBambaroo and Mutarrnee
2ndRasmussen Team 1Rassmussen State School
1stRassmussen Team 3Rassmussen State School
1stTeam YugamCharters Towers Central State School
HIGHS PAINT IT UP
PRESENTERJan Westlake
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdPrincessesSt Patricks Townsville
2ndToo DeadlyThuringowra SHS
1stFrangipangisSt Patricks Townsville
SENIORS PAINT IT UP
PRESENTERToby Findlayson
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdShalom 7Shalom Christian College
2ndCloncurryCloncurry SS
1stGowrieSt Teresa’s College Abergowrie

COMMON GROUND RIBBONS

JUNIOR COMMON GROUND
PRESENTERRick Roser
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdTownsville Central
All Stars
Townsville Central SS
2ndKirwan RedKirwan SS
1stMacknade MudcodsMacknade SS
MIDS COMMON GROUND
PRESENTERRay Thompson (Cowboys)
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdTeam YuganCharters Towers Central SS
2ndGuyala Dance GroupWhite Rock State School
1stFlooded but FloatingHelens Hill SS
HIGHS COMMON GROUND
PRESENTERChris Cedar
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdAragungRyan Catholic College
2ndKirwan High Junior BoysKirwan SHS
1stFrangipangisSt Patricks College Townsville
SENIORS COMMON GROUND
PRESENTERMichael Barney (Cowboys)
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdGowrieSt Teresa’s College Abergowrie
2ndShalom 4Shalom Christian College
1stShalom 6Shalom Christian College

PUTTING IT TOGETHER RIBBONS

JUNIOR PUTTING IT TOGETHER
PRESENTERAigaris Day, Emily Day and Addie May Day
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdDolphinsSt Michaels Palm Island
2ndSuperstarsVincent State School
2ndTeam YamalbaraCharters Towwers State School
1stKirwan YellowKirwan State School
MIDS PUTTING IT TOGETHER
PRESENTERYenenesh Nigusse (IHHP)
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdKirwan BlueKirwan State School
2ndKirwan GreenKirwan State School
1stGuyala Dance GroupWhite Rock State School
HIGHS PUTTING IT TOGETHER
PRESENTERAlcey Day
PLACETEAM NAMESCHOOL
3rdKirwan High Junior GirlsKirwan SHS
2ndmystical MagicHome Hill State High School
1stMurray RipsAyr State High School
1stMiloAyr State High School
SENIORS PUTTING IT TOGETHER
PRESENTERJai Cummings
PLACETEAM NAMESCHOOL
2ndCloncurryCloncurry State School
2ndGowrieSt Theresas Abergowrie
2ndBMCAyr State High School
1stHot ChocolateAyr State High School

OVERALL DIVISION WINNERS (MEDALS)

JUNIOR OVERALL MEDAL
PRESENTERMichael Charles (IHHP)
PLACETEAM NAMESCHOOL
BRONZEBwgcolmon TurtlesBwgcolmon Community School
SILVERKirwan RedKirwan State School
GOLDTeam YamalbaraCharters Towers Central State School
MIDS OVERALL MEDAL
PRESENTERRafael Paseka (IHHP)
PLACETEAM NAMESCHOOL
BRONZEThe Deadly MobBohevale State School
SILVERGuyala Dance GroupWhite Rock State School
GOLDTeam YuganCharters Towers Central State School
HIGH OVERALL MEDAL
PRESENTERJackie Heeney (IHHP)
PLACETEAM NAMESCHOOL
BRONZEKirwan High Junior GirlsKirwan State High School
SILVERThe Murray RipsAyr State High School
GOLDMystical MagicHome Hill State High School
SENIOR OVERALL MEDAL
PRESENTERManny Ross
PLACETEAM NAMESCHOOL
BRONZEGowrieSt Theresas College Abergowrie
SILVERBMCAyr State High School
GOLDHot ChocolateAyr State High School
BARRY JOHNSON SHIELD FOR THE BEST AND FAIREST IN THE SPIRIT OF VIBE
PRESENTERKerrie Hayes and Rhoda Roberts
WINNERKirwan HS Senior Boys (for outstanding participation)
SCHOOLKirwan High School
THE VIBE ALIVE CUP
PRESENTERGail Mabo and Shane Blackman
WINNERTeam Yugan
SCHOOLCharters Towers Central State School

Tags: , , ,

Comments are closed.